LEVANDŲ ETERINIO ALIEJAUS KLASTOJIMAS

Pasaulinėje eterinių aliejų rinkoje klastojimas yra plačiai paplitęs, anot Botaninių falsifikatų prevencijos programos (herbalgram.org), ir tai būna brangiausi ir/ar populiariausi eteriniai aliejai – santalo, rožmedžių, citrusų, o populiariojo tikrųjų levandų aliejaus klastočių įvairiose šalyse aptinkama 25-90% atvejų, priklausomai nuo analizės metodų ir kriterijų.

Eterinių aliejų klastotėms nustatyti gali būti taikomi šie analizės metodai: GC-FID, GC-MS, TLC, NMR ir infraraudonųjų spindulių spektroskopija. Vienas iš šių metodų arba jų derinys gali būti naudojamas kaip kokybės kontrolės procedūra levandų aliejui autentifikuoti ir aukštai kokybei užtikrinti.

Eterinio aliejaus kokybė priklauso  nuo regiono, klimato, augyvietės aukščio bei nuo gamintojo tikslų! Kokybei svarbu: tinkamai atrinktos ir paruoštos sėklos, dirvožemio švarumas ir  mineralinių medžiagų balansas, derliaus priežiūra ir tinkamas nuėmimo laiko, distiliavimo ekspertiškumas,  meilė gamtai ir darbui – pasišventimas!

Jei levandos auginamos tik komerciniais tikslais, nesiekiant aukštos kokybės, todėl bus nepaisoma ir kokybės standartų. Pvz. Kad gauti eterinį aliejų, pakanka 15 – 20 minučių, esant 155 svarams slėgio, o garinimo temperatūrai siekiant 350 F. Nors aukštos temperatūros ir aukšto slėgio gamyba kainuoja pigiau ir tokį aliejų lengva parduoti, tačiau svarbu žinoti, kad toks aliejus bus žemos kokybės. Klastojimas yra ekonomiškai motyvuota nesąžininga praktika, kai į brangią medžiagą pridedama pigios medžiagos arba pigus produktas parduodamas su brangesnio etikete, siekiant padidinti pelną. Tuo tarpu vartotojui falsifikuotas eterinis aliejus gali sukelti nepageidaujamas reakcijas, todėl sąmoningai ieškantiems kokybės ir terapinių savybių aliejuje, teks atsakingai rinktis ir gamintojus, ieškoti tų, kurie laikosi aukštų kokybės standartų.

Tipiškas klastojimo pavyzdys: levandos eterinio aliejaus (Lavandula angustifolia Mill.), kurio kaina gali siekti 130 €/kg,  yra maišomas su kitomis Levandų genties rūšimis, kurių kainos yra apie 20 €/kg. [42].

2021 m. sausio – vasario mėn. Lavandulos Angustifolia eterinio aliejaus kokybės tyrimas atliktas Lietuvoje. Tyrimą atliko: UAB Kvapų namai, kuri yra vienintelė eterinių aliejų ir aromaterapijos įmonė Baltijos šalyse, turinti nuosavą modernią specializuotą laboratoriją.

2021 m. sausio – vasario mėn. buvo supirkti Lietuvos parduotuvėse, vaistinėse ir internetu parduodami eteriniai aliejai, pažymėti „levandų eterinio aliejaus“ ir/arba Lavandula angustifolia pavadinimais, viso 40 vnt. Kiekvienas mėginys buvo identifikuotas pagal prekybos vietą ir ženklinimą etiketėje:

  • Produkto pavadinimas
  • Lietuviškas augalo pavadinimas
  • Lotyniškas augalo pavadinimas
  • Gamintojas (lietuviškas/nelietuviškas prekės ženklas)
  • Ekologiškumo ženklai
  • Pardavimo vieta
  • Kaina

Kokybės tyrimo išvados

Net 51% ištirtų mėginių, pavadintų tikrųjų levandų/Lavandula angustifolia aliejais buvo netikri, t.y. turinys neatitiko pavadinimo etiketėje. 30% mėginių buvo ne TLEA, o varpinių levandų, lavandinų eterinių aliejų mišiniai.

Išvada: Už į rinką patenkančius falsifikuotus eterinius aliejus turi būti atsakingos vartotojų teises ginančios institucijos, pardavėjai bei pats vartotojas, kuris privalo išmokti atpažinti žemos kokybės ar falsifikuotą eterinį aliejų.

 Ką žinai apie tikrąją levandą (Lavandula Angustifolia)? – Tęsinys ruošiamas.